Nové číslo Bulletinu je tu, ale opět s velikým časovým odstupem. Tentokrát jsou s tímto faktem spojené výčitky svědomí, které jinak v záležitosti Bulletinu trvale pociťuji, menší než obvykle. Stručně řečeno: po celé předcházející období prostě bylo moc málo co psát. I komunikace z mezinárodních orgánů byla slabá. Nyní, po kongresu v Dublinu, se přece jen něco nahromadilo.
Výbor IFSEM (Mezinárodní federece EM společností) nám v mezidobí pouze nabídl publikaci "The Growth of Electron Microscopy" (editor Tom Mulvey, vydáno jako svazek 95 v řadě Advances in Imaging and Electron Physics, Academic Press). Tato monografie byla připravována řadu let, mnohem déle, než se očekávalo, a rovněž její konečný rozsah překročil výrazně původní odhady. Národním společnostem byla nabídnuta za sníženou cenu 120 USD a za tuto cenu jsme v únoru t.r. jeden výtisk objednali. Zatím nedošel a k dispozici je pouze obsah knihy, který byl rozeslán spolu s nabídkou. Ten je zajímavý, ale pro naši Společnost není potěšující v tom smyslu, že kniha zřejmě neobsahuje žádnou kapitolu ani odstavec věnovaný specielně čs. historii (na rozdíl od mnohých jiných společností s historií srovnatelně bohatou). Možná jsme kdysi v počáteční fázi přípravy publikace něco zanedbali anebo tam přece jenom jsme, jen nadpis to nezdůrazňuje.
V květnu t.r. byl rozeslán návrhový materiál, kterým se Microscopy Society of Southern Africa uchází o pořádání 15. světového kongresu v roce 2002 v Durbanu v nově stavěném kongresovém centru. Pro nás, pravda, trochu daleko. Hlasovat se asi bude v roce 1998 na kongresu v Cancunu, ale je také možné, že proběhne korespondenční hlasování dříve - již jednou tomu tak bylo; čtyři roky je prý na přípravu světového kongresu krátká doba.
Krátce po vydání předchozího našeho Bulletinu došel Newletter C.E.S.M. To jest, občasník vydávaný Committee of European Societies for Microscopy. Název vypisuji proto, abyste si povšimli vymizení slova "Electron". Asi již víte, že to je nyní jakýsi trend, který svého času zahájila EM společnost USA, když do sebe vtáhla neelektronové mikroskopiky a nazvala se Microscopy Society of America (MSA). Prvotním impulsem bylo kooptovat "sondové" mikroskopie (Probe microscopies), které byly do té doby neorganizovány. Pak ovšem přibyla i příbuzná konfokální světelná mikroskopie a hranice mezi pracovníky v optice a jejich organizacemi na jedné straně a námi na straně druhé se stala zcela neurčitou. Nicméně diskuse pokračuje dále: na stole jsou návrhy vytvořit evropskou federaci EM společností anebo dokonce přímo Evropskou mikroskopickou společnost. Její žádoucnost je zdůvodňována potřebou vytvořit silnější a centralizovanější těleso, které by mohlo podporovat financování oboru z prostředků Evropského společenství, vydávat vlastní časopis (klasický anebo i elektronický) a také udržovat kontakt s kolegy v některých zemích východní Evropy, kde podle Newsletter dochází k fragmentaci politické scény a v některých zemích není nadkritický počet pracovníků pro fungující EM společnost. Tento text podepsali Prof. Baumeister a Prof. Wisse (předseda a tajemník CESM) a další podpůrná vyjádření v tomtéž materiálu publikovali Dr. P. Hawkes (Toulouse) a Dr. P. Echlin (Cambridge). O problému se jednalo i v Dublinu (viz dále). V Newsletter jsou konečně uvedeny proposice pro udělování Ceny Ernsta Rusky (překlad viz dále v příloze tohoto příspěvku).
V červenci jsme pak obdrželi další oběžník představující materiál pro "business meeting of CESM" v Dublinu, to jest schůzi společností patřících do CESM. Této schůze jsem se (dne 29.8.) zúčastnil a budu tedy do následujícího odstavce vkládat svoje postřehy z průběhu schůze a při jednom i svoje osobní zážitky z EUREM v Dublinu. S oficiální zprávou o schůzi počkám až na doručení zápisu od Prof. Wisseho. Dojmy dalších účastníků EUREM najdete v jiném příspěvku v tomto čísle.
Nuže tedy na programu bylo především schválení zápisu ze schůze v roce 1994 v Paříži, které ovšem proběhlo hladce. Pak se hovořilo o finanční situaci CESM, která nedovoluje žádnou rozsáhlejší činnost. Výbor projevil zájem převzít důslednější kontrolu nad kongresy, ale chápe, že v tom případě musí také organizátorům nabídnout záruky pro případ finančních potíží a na to prozatím nemá. Bylo dohodnuto zvýšit "daň" za jednoho účastníka EUREM odváděnou do CESM na 10 ECU a také se velmi předběžně mluvilo o možném příjmu z vlastního časopisu v případě jeho založení pod Evropskou mikroskopickou společností. Pak se hovořilo o Ceně Ernsta Rusky. Tyto ceny byly již v Dublinu uděleny (W.O.Saxton, Cambridge, za "nebiologii" a D. Chretien, Heidelberg, za biologii) a oba laureáti přednesli přednášky. Viz také přiložené propozice. Pokračovala diskuse o dalších změnách nejen již názvu, ale přímo statutu CESM. Bylo dohodnuto, že výbor zůstane ještě ve funkci po nějakou dobu, aby připravil návrh nových stanov a prodiskutoval jej s národními společnostmi. Prof. Wisse přislíbil zřídit stránku www ekvivalentní nyní rozesílanému Newsletter, avšak prozatím jej nenahrazující. Pak bylo na pořadu jednání a konečně i hlasování o místě konání EUREM 2000. Tam jsme byli velmi aktivní, ale o tom zvláštní příspěvek v tomto čísle. Konečně se mělo hovořit o konferenci v Dublinu. To ovšem proběhlo a hlavním tématem byly Proceedings. Tato položka v celém seznamu organizačních faktorů tentokrát bohatě převýšila vše ostatní co do zájmu účastníků. Organizátoři zřejmě záležitost trochu podcenili a měli smůlu, že se spolehli na nešťastně vybrané firmy. Proceedings byly dodány až ke konci konference na CDROM, avšak v katastrofálním stavu, s většinou příspěvků tak nebo onak zkomolených, s chybějícími, neúplnými anebo nekvalitně reprodukovanými obrázky, s některými chybějícími fonty, s duplicitními částmi textu atd. Tištěná podoba byla jen přislíbena a bylo přitom "vyhrožováno", že bude věrnou kopií verze elektronické. Pokud se týká ostatních zážitků z EUREM, tedy musím říci, že se mi kongres líbil, že jeho konání v kampusu University College Dublin nebylo nevydařené tak, jak se v prvních okamžicích zdálo (vzdálenosti mezi jednotlivýmni prostory pro přednášky, postery a výstavu přístrojů ve velkém stanu), že organizátoři angažovali velké množství studentů do organizace drobností, takže nevznikalo mnoho kolizí a že zejména byl kongres po odborné stránce velmi úspěšný. Naše viditelnost na něm, přes celkem slušnou účast 15 lidí z obou našich států, byla ovšem mizivá - Dr. Hozák předsedal jedné sekci, Dr. Müllerová měla ústní příspěvek, a pak už jen pár posterů. Pozvané řečnictví a členství v International Advisory Committee se nám vyhnulo. Inu, příště budeme mít větší šanci.
Od vydání posledního Bulletinu se konala jedna výborová schůze CSEM, a totiž 19.6. t.r. v Bratislavě. Zápis ze schůze naleznete v tomto čísle, přidal bych k němu jen pár komentářů. Především co se týká prvního a nejdůležitějšího bodu, statutu naší Společnosti. Jak jste se dověděli v minulém čísle, valné shromáždění ve Staré Lesné v loňském roce schválilo některé drobné změny ve stanovách odrážející okolnost, že jsme se rozdělili na dva samostatné státy, avšak ponechávající jinak strukturu i statut Společnosti beze změny. Takový je i záměr výboru schválený valným shromážděním: zachovat Společnost jako vědeckou společnost sdružující české a slovenské elektronové mikroskopiky. Na základě povinnosti uložené zákonem č. 83/1990Sb. jsem tyto změny stanov oznámil ministerstvu vnitra ČR, u kterého jsme zaregistrováni. Odpověď byla poněkud překvapující: jakožto občanské sdružení registrované v ČR nemůžeme působit na území jiného státu, tj. Slovenské republiky. Aby toto bylo možné, musíme přejít do podoby tzv. mezinárodní nevládní organizace, o jejíž povolení je třeba požádat. Této žádosti by bylo zajisté vyhověno, pak by bylo třeba dosavadní občanské sdružení zrušit a učinit novou společnost jeho právním nástupcem, aby bylo možné převést majetek. Tato cesta není neschůdná, představuje jen určité administrativní úsilí. Osobně tuto eventualitu považuji za ideální, poněvadž v takovéto formě společnosti by byli členové z obou republik ve skutečně rovnocenném postavení. Jako alternativa nám nicméně byla nabídnuta možnost lákající svou jednoduchostí: prostě vypustit ze stanov ustanovení o působnosti Společnosti na nějakých územích (čl. 2, odst. 2). Toto ustanovení není pro existenci stanov nezbytné a nic jiného by pak již nevadilo. V tomto stavu byla záležitost v době konání výborové schůze. Po schůzi jsem zjišťoval, zda by přeměna na mezinárodní nevládní organizaci neohrozila dotaci, kterou dostáváme od vlády ČR prostřednictvím Rady vědeckých společností v Praze. Nu a zjistilo se, že by naneštěstí ohrozila - Pravidla pro hospodaření vědeckých společností z r. 1992, která při manipulaci s dotací dodržujeme, vymezují již ve své preambuli, že se týkají hospodaření občanských sdružení podle zákona č. 83. S touto novou informací budeme otázku projednávat znovu na příští výborové schůzi a rovněž na příštím valném shromáždění.
K dalším bodům programu výborové schůze se váží některé jiné příspěvky v tomto čísle: o pořádání EUREM 2000 a o našem logu píši sám, o naší stránce Web pojednává Dr. Schauer, uzávěrku MCEM ve Staré Lesné shrnuje Doc. Čiampor. Takže snad jen dodám, že cena za soutěž posterů byla vyplacena i panu Samardžijovi z Lublaně, který také do Dublinu přijel.
Rada vědeckých společností (jejíž loňskou výroční zprávu jsem pro Vaši informaci zařadil do tohoto čísla) nám pro letošek přidělila podporu ve výši 50 tisíc Kč. Je určena na dva tzv. projekty, na vydávání Bulletinu a na spolupořádání 5. Mezinárodního semináře o současných trendech v optice nabitých částic a přístrojové technice pro fyziku povrchů (který se konal ve dnech 24.-28. 6. t.r. ve Skalském Dvoře za účasti 35 pozvaných odborníků ze SRN, Belgie, Velké Británie a ČR).
V Dublinu se sešel i Mezinárodní vědecký výbor chystaného MCEM (Multinational Congress on EM) v roce 1997 v Portoroži ve Slovinsku (navazující na první MCEM v roce 1993 v Parmě a na druhý ve Staré Lesné loni). Věřím, že v obálce s tímto Bulletinem najdete všichni i první letáček vydaný organizátory. Vůdčím duchem kongresu je Dr. Čeh, nový předseda slovinské společnosti, jehož pořadatelský úspěch vidím zaručen jeho osobními vlastnostmi. I když Slovinsko nepatří ve východní Evropě k nejlevnějším zemím, přesto je levnější než západ a vzhledem k mimosezónnímu termínu je údajně naděje na velmi přístupné ceny. Takže doufám, že se v Portoroži sejde opravdu velmi důstojné zastoupení našich mikroskopiků.
Na závěr tohoto přehledu událostí bych chtěl zveřejnit jeden svůj osobní názor. Týká se záležitosti, která je nyní velmi aktuální, a totiž statutu evropského orgánu (elektronových) mikroskopiků. Považoval bych za poněkud nešťastné, pokud by vznikla nějaká celoevropská společnost, ve které by se zcela volně mísilo individuální členství přímé s členstvím zprostředkovaným příslušnou národní společností. Podle mého názoru by to vedlo k postupnému a především nedosti elegantnímu zániku národních společností tím postupem, že jejich "světáčtější" členové by přešli na přímé individuální členství, snížili tak životaschopmost národní společnosti a vznikl by i psychologicky složitý vztah mezi oběma druhy členů. Jsem dalek toho, abych tvrdošíjně trval na zachování národních společností, i když se přirozeně za tu naši cítím zodpovědný a pociťuji úctu k její tradici. Akceptoval bych rozpuštění těchto společností v nadnárodním celku, ale pouze na základě jasného koncepčního rozhodnutí a cílevědomého organizačního kroku, nikoliv pomocí agonie těžko předvídatelného průběhu i trvání. Tento postoj jsem vyslovil jak na schůzi výkonného výboru CESM v Dublinu (na kterou jsem byl pozván s ohledem na naši kandidaturu) tak i na schůzi národních společností. Podařilo se mi vyvolat prozatím oficiálně nepřijatý alternativní návrh systému členství v evropské společnosti a to takový, v němž by členové ze zemí, v nichž funguje národní společnost, byli evropskými členy pouze prostřednictvím této své národní EM společnosti a přímé individuální členství by přicházelo v úvahu jen pro občany zemí bez vlastní společnosti. V následujícím článečku Vás chci požádat o vaše názory na tyto záležitosti.
Na závěr doplňuji, že kniha "The growth of electron microscopy" právě došla. A je vskutku pravdou, že československý příspěvek k historii EM je v monografii opomenut nejméně o tolik, o kolik je japonský zdůrazněn. Výroba mikroskopů v Tesle Brno je však v knize kompletně zachycena ve vyčerpávajícím přehledu komerčního vývoje EM od A.W. Agara. lf
Jak vyplývá ze zápisu z výborové schůze, rozhodl se výbor CSEM vytvořit LOGO, které bychom používali jako naši značku na všech oficiálních materiálech. Současně bylo rozhodnuto vyhlásit v nejbližším čísle Bulletinu soutěž mezi členy Společnosti na toto téma. Soutěž musí být ovšem podnícena cenou pro vítěze. Tedy: jak se z tohoto čísla dovíte, bude příští EUREM v roce 2000 v Brně. Aniž bych měl v této chvíli pravomoc to zaručit na sto procent, tedy alespoň slibuji, že učiním všechno pro to, aby autor vítězného návrhu obdržel bezplatnou registraci na EUREM 2000.
Jménem výboru CSEM tímto vyhlašuji soutěž na vytvoření loga CSEM. Návrhy zasílejte na adresu Čs. spol. EM, Královopolská 147, 612 64 Brno do 31.12.1996. Logo by mělo mít barevnou i černobílou verzi a mělo by obsahovat písmena CSEM s tím, že by (jeho uspořádání) mělo připouštět případnou redukci této zkratky na tři písmena (viz dále).
Současně prosím členy Společnosti i o vyjádření názoru na následující otázky:
Předem mnohokrát děkuji za vaše názory na tyto otázky. Nejde o nějaké referendum, jen o vodítko, jaký postoj by měl výbor zastávat navenek. Oficiální diskuse organizovaná CESM ještě proběhne.
Nejjednodušší pro vás asi bude kontaktovat mne e-mailem na adrese csem@isibrno.cz.
lf
Myšlenku pokusit se získat pro naši Společnost pořadatelství velkého kongresu, konkrétně evropského, vyslovil poprvé Dr. Kolařík již před ICEM v Paříži v roce 1994. Pronesl ji i v Paříži na schůzi evropských společností a výbor ji zaznamenal jako vyjádření předběžného zájmu. Je třeba podotknout, že podle platných zvyklostí se o místě konání evropského kongresu hlasuje na shromáždění členských společností evropského výboru, které se schází na kongresu předcházejícím. Členských evropských společností je v současné době 23 a mají celkem 39 hlasů (počet hlasů každé společnosti - jeden až čtyři - je shodný s počtem hlasů v rámci IFSEM, kde je dán výší členského příspěvku). Poněvadž ještě nedlouho před kongresem v Dublinu jsme neměli tušení o nějakém vážném kandidátu na příští pořadatelství (nebyly rozeslány žádné propagační materiály), vnucovala se představa o reálné šanci pořadatelství skutečně získat. Proto se náš výbor rozhodl pokusit se vyrobit v krátkém termínu propagační materiál a rozeslat jej. Během jednoho měsíce se to podařilo včetně tisku speciálních obálek s příslušnými nápisy a leteckým snímkem Brna a 25.7.t.r. byly materiály rozeslány členům Evropského výboru (CESM), všem členským společnostem v počtu úměrném počtu jejich hlasů a také členům výboru naší Společnosti. Tato akce nás stála přibližně 20 tis. Kč za tisk obálek a poštovné. Při přípravě materiálů mi velmi vyšlo vstříc vedení firmy Brněnské veletrhy a výstavy a.s., mimo jiné vložilo cca 10 tis. Kč do speciálně pro tento účel natištěných informačních brožur a poskytlo i další prospekty. To vám také již naznačuje, že jako o konkrétním místu konání kongresu se uvažuje o prostorách brněnského výstaviště.
Hned následující příspěvek tohoto čísla tvoří originální text návrhu tak, jak byl připojen k propagačním materiálům. Připojím tedy pouze několik poznámek.
Návrh byl sestaven podle požadavků zveřejněných CESM před dvěma lety - toto dodržení se nám v konečném účtování velmi vyplatilo. Datum kongresu bylo původně navrženo na 7.8.2000. Již je však známo datum konání výroční konference MSA (americké mikroskopické společnosti), totiž 30.7.-3.8.2000 ve Philadelphii, a vystavovatelům se zdála časová mezera nedostatečná pro přesun materiálu i pracovníků. Až na ty největší mají vystavovatelské firmy jen jednu "soupravu" lidí a přístrojů objíždějících výstavy. Pozdější termín byl na výstavišti zablokován další pravidelnou akcí, zbýval posuv na dřívější datum. Jednání o termínu akce bylo hlavní tématem jak na výborové tak i na plenární schůzi CESM, dokud se nepodařilo věc uklidnit nabídnutím termínu 17.7., což ponechává mezi konferencemi celý týden. Konečné slovo ještě nepadlo, ale tento faktor přestal být rozhodujícím.
Již před odjezdem do Dublinu jsem se dověděl, že naším konkurentem bude skandinávská společnost. Těsně před odjezdem však sdělili, že kandidaturu, kterou již delší dobu zákulisně projednávali, vzdávají z důvodů, které nebyly vysvětleny. Byli jsme tedy několik dnů jedinými kandidáty, avšak po intenzivním jednání přímo v Dublinu se Skandinávci vrátili do role uchazečů. Na samotné plenární schůzi proběhla prezentace obou měst, Göteborgu a Brna, a švédský kandidát doplatil na svoji malou připravenost. Prostě s prezentací nepočítal, neměl s sebou barevné obrázky, nerozdával žádné prospekty a neměl sepsán oficiální návrh podle stanovených regulí. Nejhorší asi bylo, že nedovedl vyvrátit podezření, že Švédsko je stále stejně velmi drahá země; neměl konkrétní čísla a ta, která měl, byla skutečně vysoká. V průběhu schůze jsem se ovšem nejen já neubránil dojmu, že samotný výbor značně podporuje Göteborg (což není nic divného; skandinávská společnost je vážená a početná, ve Skandinávii žádný velký EM kongres již velmi dávno nebyl a pak je tu ještě osobnost Prof. Maunsbacha, presidenta IFSEM) . Na dobu před hlasováním museli kandidáti opustit sál a tak známe pouze konečný výsledek hlasování: Brno 21 hlasů, Göteborg 6 hlasů.
Takže jsem vyhráli a je to dobře přinejmenším proto, že jsme se do akce již jednou pustili. Bude to ovšem veliký kus práce a doufám, že členové Společnosti pomohou v míře nebývalé. Dostane se nám příležitosti zviditelnit se, zaujmout důstojnější místo v celé struktuře EM společností a zejména se nám možná podaří i polepšit trochu postavení celého oboru u nás.
Další postup bude vypadat tak, že ještě letos přijedou předsedové evropského i světového výboru, Prof. Baumeister a Prof. Maunsbach, do Brna obhlédnout situaci a podepsat smlouvu na pořádání kongresu. Pak bude výdrž a asi za rok začneme sestavovat jednotlivé výbory, připravovat program atd. Popřejme si v tom hodně zdaru.
lf
Brno, Czech Republic
from August 7 to 11, 2000,
as presented by
the Czechoslovak Society for Electron Microscopy
for consideration by
the CESM Executive Committee
and
CESM Member Societies
The former Czechoslovakia, particularly the city of Brno - in today's Czech Republic, was the main centre of electron microscopy of this part of the world. The Tesla concern was the greatest producer of electron microscopes within Central and Eastern Europe and the Tesla microscopes were most often met not only on the territory of the former Soviet Union but also in many places all over the world. As early as 1958, the table-top transmission microscope Tesla was awarded by the gold medal at EXPO in Bruxelles. The scientific support for this production was provided by the Institute of Scientific Instruments in Brno which now belongs to the Academy of Sciences of the Czech Republic. This invaluable tradition survived all the decisive changes in politics and economy during recent seven years and Brno is still a city of electron microscopy, among others also the seat of the Czechoslovak Society for Electron Microscopy. Several new firms were born which are active in the electron microscopy and allied production. The organization of the European Congress in 2000 would be an acknowledgement of this tradition and also a significant help to efforts to preserve and develop it in so much changed conditions of industry under reconstruction.
Brno is also famous for its forty year tradition of annual International Engineering Fairs. They take place on the Trade Fair Grounds founded as early as 1928 on the occasion of a National exhibition to celebrate the tenth anniversary of the Czechoslovak Republic. Since then, the exhibition grounds in Brno have continously been modernized up to their today's form with nearly half a million square meters of the exhibition area and more than forty exhibitions per year. The newly founded company Brno Trade Fairs and Exhibitions Co. Ltd. is capable of organizing even scientific-technical meetings at a very high level.
The university life in Brno forms a significant part of its atmosphere. Two big universities (Masaryk University and Technical University) together with a few other specialized universities (veterinary, agricultural, arts etc.) with with more than 30.000 students are clearly visible in the city with 400.000 inhabitants. Although no compact university campuses have been built and both the faculties and colleges are spread over the city, there are currently available some very modern and comfortable buildings, serving as colleges during the school year and as hotels during holidays, at very low prices.
Brno also continously improves its transport facilities, particularly because of the necessity to service the exhibition grounds with some of its huge fairs. The former military airport in Brno was recently converted into the civil one. Presently, the airport is mainly used for charter flights organized by travel agencies but the technical parameters fit even the big airplanes' demands. One regular flight to Zürich and back is available on working days, in addition to transport to Prague airport. During the time of the congress, a dense charter transport from Brno to some large airport (like Frankfurt) is proposed. In addition, the very busy railway line Berlin-Praha-Brno-Bratislava-Budapest passes through the city, and also direct trains to Vienna are available. Very extensive and cheap is the bus transport to Praha; the journey takes two and a half hours.
The Czech Republic as a quickly developing country offers many possibilities of spending a pleasant holiday time in its famous, or even better, remote recreation sites with nice surroundings and with well developed services for recreation. The organization of the congress in the summertime brings a possibility to join the trip to the congress with at least few days of relaxation in one of the most booming touristic countries. A broad offer of trips and longer stays will be presented to the participants.
The congress, together with the exhibition, is proposed to take place in the pavilions of the exhibition grounds with virtually unlimited space available. The large pavilion halls are planned to be divided into smaller parts for the allied sections so that movement of the participants between the sections will be highly facilitated. In addition, well appointed lecture halls for 700, 450, 300, 200 and 150 participants are available within an area of 250 metres in diameter.
All necessary audiovisual support on a good level will be available and further technical support will be provided by the highly trained staff of the exhibition grounds.
The area available for both the posters and the instrument exhibition is unlimited as no other exhibition will take place at the time of the congress. All posters will be exhibited during the duration of the congress. Meals and refreshments will be served by the adjacent hotels in the pavilions hosting the meeting.
More than 1200 beds in two big hotels, of a high quality but with low prices, will be available in adjacent sites (up to 100 metres). A modern university college approximately eight hundred meters away offers additional 1200 beds in well equipped double rooms. Further beds in university colleges and hotels throughout the city, easily accessible by the extensive public city transport, will be booked according to the needs. A significantly reduced participation fee for full time students is proposed to be set and several tens of bursaries including free congress fee and college accomodation are planned to be granted to students and scientists from the developing countries, selected on the basis of the abstract quality and the economic possibilities of the applicants.
The scientific program will be prepared together with the International Advisory Committee which is proposed to be formed by renowned microscopists selected in collaboration with the CESM Executive Committee and with the CESM Member Societies. The National Congress Committee will be established on the basis of a decision by the Executive Board of the Czechoslovak Society for Electron Microscopy (CSEM). The position of the Congress President will be held by the president of CSEM, Dr. Luděk Frank, Institute of Scientific Instruments, Královopolská 147, 612 64 Brno, Czech Republic. The official contact address of the Congress will be determined later on.
The full participation fee calculated with tiny reserves only is estimated to amount to 280 USD. The student participation fee could be around 150 USD or slightly less. The price for the exhibition area equipped with modular partly furnished stands amounts to something between 190 and 230 USD per m2 for the duration of the congress plus the assembly and disassembly time (9 days in total), including basic services.
The capacities and prices of the accomodation facilities are presently as follows :
B)Hotel Voroněž **** (100 m distant), total 690 beds, prices per person and night, bed and breakfest
C)Hotel Voroněž *** (70 m distant), total 200 beds, prices per person and night, bed and breakfest
D)Masaryk University dormitory "Vinařská" (800 m away), 1200 beds in double rooms with a small kitchen, bathroom and lavatory, 24 USD per night for the whole room (breakfest possible) and
many other accomodation facilities (both hotels and student dormitories - see example enclosed) are available at similar prices throughout the city, accessible by the public transport system (up to forty minutes, presently 0,30 USD per journey).
Na poslední členské schůzi Československé společnosti pro elektronovou mikroskopii (CSEM), která se konala v říjnu 1995 ve Staré Lesné, se poprvé objevil požadavek na využívání celosvětové počítačové sítě Internet při šíření informací souvisejících nejen s činností CSEM, ale i s celou oblastí elektronové mikroskopie. Tlak na vstup CSEM do Internetu postupně sílil a tak byla v únoru 1996 zahájena komunikace prostřednictvím elektronické pošty s těmi členy společnosti, kteří uvedli při své registraci svoji e-mail adresu. Od té doby může poslat hromadnou zprávu všem těmto členům společnosti (na adresu csem-member@isibrno.cz) kdokoliv, kdo bude ctít základní pravidla, která jsou běžně vžitá u všech elektronických konferencí v Internetu. Zjednodušeně shrnuto, je tím myšleno neobtěžovat příjemce zprávou, která nesouvisí s problematikou elektronové mikroskopie, nebo která mu nemůže být užitečná. Zprávy komerční povahy by měly byt nejdříve zaslány na adresu správce tohoto hromadného rozesílaní (petr@isibrno.cz) k posouzení. Tato forma využívání Internetu sice zatím nedoznala širšího uplatnění, ale stále ji považuji za perspektivní. Je však zřejmé, že s uvedeným způsobem elektronického šíření informací mezi české a slovenské členy a příznivce CSEM nelze do budoucna vystačit. Kromě toho se naskýtá otázka jak informovat zájemce o elektronovou mikroskopii na celém světě o činnosti v našem regionu.
V prvé řadě potřebujete jakýkoliv přístup do Internetu (většinou asi budete používat tzv. TCP/IP přístup s využitím místní počítačové sítě, ale je možný i SLIP, CSLIP nebo PPP přístup s využitím modemu a komutované telefonní linky). Ve věci připojení do Internetu si nechte poradit od svého správce nebo jiného znalce, jak už jsem jednou uvedl. Pokud vám nebude chtít nikdo poradit (a pokud vás nebude příliš mnoho), můžete se pro radu obracet i na mne. Bude-li odpověď zajímat více členů CSEM a nebudou-li se tím cítit ostatní příjemci zatěžováni, zveřejním odpověď na hromadné elektronické adrese csem-member@isibrno.cz. Je však těžké dávat rady bez znalosti konkrétních podmínek.
Kromě přístupu do Internetu potřebujete počítač, na kterém byste mohli spustit program (klienta), který se nazývá WWW prohlížeč (WWW Browser). Můžete použít počítač libovolné platformy, který má grafické rozhraní typu Windows (textoví klienti sice také existují, ale vůbec je nedoporučuji, protože s sebou přinášejí značné ochuzení). Pravděpodobně budete používat počítač platformy PC s operačním systém Windows 3.x nebo Windows 95. V takovém případě doporučuji alespoň konfiguraci 486/66 MHz a 16 MB paměti, abyste se necítili při práci hardwarově omezováni.
A nakonec potřebujete už zmíněný WWW prohlížeč. V Internetu je roztroušeno dnes už desetitisíce WWW serverů, tedy počítačů, které jsou vám schopny poslat zajímavé textové, grafické, zvukové, animované, video, ale i programové informace, pokud si ovšem o ně někdo požádá a pokud je vůbec ten někdo umí zpracovat. Vy nepotřebujete vědět co se děje a co je potřeba zajistit na straně těch serverů, dokonce ani nepotřebujete moc vědět co se děje na straně vašeho počítače (tedy klienta), ale musíte si ten klientský program zajistit a nainstalovat, aby mohl za vás vaše požadavky vyřizovat. Abyste se do toho nezamotali, doporučuji volit jen mezi dvěma prohlížeči (1) Netscape Navigator nebo (2) Microsoft Internet Explorer. Pokud mohu přidat osobní doporučení, tak ten první je (a) lepší, (b) zatím stále ještě rozšířenější a (c) většina autorů WWW stránek ladí své stránky právě pomocí tohoto prohlížeče, takže jsou optimálně nachystány právě pro něj. Já ho vřele doporučuji a další rady se budou týkat právě prohlížeče Netscape Navigator 3.0. Je to program, který patří do kategorie shareware (volně šířitelné programy). Můžete si ho nainstalovat a používat po dobu 30 dnů zdarma (pokud jste komerční organizací, po této době jste povinni zaplatit registrační poplatek), nebo dokonce libovolně dlouho zdarma (pokud jste akademickou organizací).
Kde si opatřit Netscape Navigator?
Netscape Navigator seženete nejlépe přímo v Internetu. V
České republice je několik archívů, odkud
můžete získat poslední verzi programu Netscape Navigator (WWW
client, v současné době verze 3.0). Dávejte pozor, abyste vyhledali
verzi právě pro vaši počítačovou platformu,
neboť Netscape Navigator existuje (na rozdíl od programu Microsoft Internet
Explorer) téměř pro všechny platformy
počítačů. Vy budete pravděpodobně hledat
buď 16 bitovou verzi pro MS-Windows 3.x, nebo 32 bitovou verzi pro MS-Windows 95.
Zkuste hledat na těchto místech:
ftp://ftp.vse.cz/pub/netscape/navigator/3.0/windows/
ftp://www.cesnet.cz/pub/www/mirrors/netscape/navigator/3.0/windows/
ftp://sunsite.mff.cuni.cz/MIRRORS/download1.netscape.com/navigator/3.0/windows/
ftp://ftp.eunet.cz/pub/comm/web/netscape/3.x/3.0/windows/
Více o právě uvedeném zápisu internetovských adres
se dozvíte v poslední části této kapitoly. V
uvedených adresářích vyberte buď samorozbalovací
soubor n16e30.exe, pokud používáte MS-Windows 3.x (16 bitový
operační systém), nebo n32e30.exe, pokud
používáte MS-Windows 95 (32 bitový operační
systém). Aktuálnost všech těchto archivů (oproti
originálním) je zpožděna jen o 1 den a proto je
zbytečné zatěžovat Internet a hledat a
přemísťovat kýžený program z USA. Pokud byste
si nevěděli rady jak stáhnout z Internetu Netscape Navigator, tak se
obraťte na svého správce nebo jiného znalce, v krajním
případě na mne.
Největším problémem při instalaci WWW
prohlížeče je instalace TCP/IP podpory, kterou každý
program tohoto typu pracující v místní
počítačové síti potřebuje. Operační
systémy Windows NT nebo 95 v sobě již tuto podporu mají
zabudovanou a stačí pouze podle dokumentace konfigurovat síťovou
vrstvu. Windows 3.x však vyžadují instalaci programu zvaného
Winsock. Doporučuji instalovat sharewarový program Trumpet Winsock,
který získáte podobně jako Netscape Navigator z
některého Internetovského archívu v České republice,
například:
ftp://ftp.vse.cz/pub/simtel/win3/winsock/
ftp://ftp.zcu.cz/pub/simtelnet/win3/winsock/
V uvedených adresářích vyberte komprimovaný soubor
twsk21f.zip (tuto verzi mám odzkoušenou, ale dnes existují i
vyšší verze tohoto programu). Pokud budete pracovat v
místní počítačové síti (a to
předpokládám), nezapomeňte, že musíte mít
ještě před spuštěním MS-Windows
spuštěný tzv. paketový ovladač, včetně
rozhraní pro MS-Windows nazývaného WINPKT. Tento poslední
ovladač se spouští příkazem:
WINPKT 0x60
a můžete ho získat např. na
ftp://ftp.vse.cz/pub/simtel/vendors/trumpet/winsock/winpkt.zip. Pokud ovšem
vaše místní síť používá ODI
ovladače (většinou sítě Novell), pak musíte
ještě před zavedením WINPKT nasadit emulátor
paketového ovladače ODIPKT, který najdete např. na
ftp://ftp.vse.cz/pub/novell/netwire/novuser/02/odipkt.zip.
Tento ovladač se spouští příkazem:
ODIPKT 0 60
Po spuštění paketových ovladačů už pouze
stačí nastartovat MS-Windows a z položky Soubor ve Správci
programů zvolit položku Spustit a nalistovat a spustit SETUP.EXE (tedy instalaci)
programu Trumpet Winsock. Při první instalaci/spuštění
programu Trumpet Winsock je nutné zvolit standard TCP/IP (pokud ovšem nechcete
pro přístup do Internetu používat modem a komutovanou
telefonní linku, potom byste museli zvolit protokol PPP, popřípadě
SLIP nebo CSLIP) a vyplnit všechny IP adresy charakterizující vaši
počítačovou síť. Pokud potřebné
údaje neznáte, zeptejte se svého správce. Později (při
instalaci a spouštění prohlížeče Netscape Navigator)
už se nemusíte programem Trumpet Winsock vůbec zabývat,
neboť prohlížeč si ho při svém startu
spouští sám. Trumpet Winsock ovšem musí být
umístěn v adresáři, na který je nastavena cesta pro
spouštění (proměnná PATH operačního
systému MS-DOS). Já doporučuji umístit Trumpet Winsock do
adresáře operačního systému MS-Windows
(většinou C:\WINDOWS), protože pokud bývá toto
síťové rozhraní součástí
operačního systému, je umístěno právě takto.
Instalace a spuštění programu Netscape Navigator
Instalace prohlížeče Netscape Navigator je velmi jednoduchá. Nejdříve je nutné v nějakém dočasném adresáři (je lhostejné zda v prostředí MS-DOS nebo MS-Windows) spustit samorozbalovací soubor Netscape Navigatoru (n16e30.exe, pokud používáte MS-Windows 3.x nebo n32e30.exe, pokud používáte MS-Windows 95), stažený z Internetu. Potom už pouze stačí z položky Soubor ve Správci programů MS-Windows zvolit položku Spustit a nalistovat a spustit SETUP.EXE programu Netscape Navigator. Vše ostatní včetně prvního spuštění prohlížeče Netscape Navigator už se provede samo. Sami uvidíte, že prohlížeč Netscape Navigator je uživatelsky velmi přítulný a že pro práci s ním nepotřebujete skoro žádné rady. Hlavně nemusíte mít obavy, že byste při práci s prohlížečem riskovali nějakou destrukci systému.
Používání programu Netscape Navigator
Pro začátek snad postačí jen poradit, že jedna z nejjednodušších možností jak zadat výchozí místo pro brouzdání Internetem je vyplnit pole "Location" v záhlaví prohlížeče WWW adresou, která nás zajímá. Každá taková adresa v Internetu je popsána pomocí tzv. URL (Uniform Resource Locator) a skládá se ze dvou částí. Například URL http://www.isibrno.cz identifikuje, že WWW prohlížeč žádá po WWW serveru službu http (tedy Hypertext Transfer Protocol) ze serveru www.isibrno.cz, tedy ze serveru Ústavu přístrojové techniky AVČR Brno. Protože není specifikována žádná cesta, bude prohlížeči poslána hlavní domácí stránka tohoto serveru. Pokud chceme získat jiné stránky ze stejného serveru, musíme zadat jejich cestu. Například po zadání http://www.isibrno.cz/~petr bude prohlížeči zaslána moje domácí stránka, tedy domácí stránka majitele účtu petr@www.isibrno.cz (přesněji petr@pecka.isibrno.cz, neboť www server domény isibrno.cz běží na počítači pecka.isibrno.cz). Podobně po zadání http://www.isibrno.cz/staff.html bude prohlížeči zaslána stránka se seznamem zaměstnanců a doktorandů Ústavu přístrojové techniky AVČR Brno, na kterou se ale můžete mnohem snadněji dostat kliknutím na příslušný hypertextový odkaz "Staff" domácí stránky (http://www.isibrno.cz).
Kromě služby http umí Netscape Navigator požádat Internetovské servery o mnoho dalších služeb (ftp, gopher, mailto, news, nntp, telnet, wais, file, prospero) a dá se očekávat, že tento výčet nebude konečný. Vás asi bude především zajímat služba ftp (File Transfer Protocol), která slouží ke stahování programů a jiných souborů z Internetu a služba mailto (Electronic Mail) pro elektronickou poštu. Posledně jmenovanou službu asi většinou používáte bez Netscape Navigatoru, ale já rozhodně doporučuji přejít na klienta zabudovaného v Netscape Navigatoru těm z vás, kteří používáte zastaralý software.
Do tohoto základního popisu používání Netscape Navigatoru snad stačí doplnit jen tolik, že se můžete snadno a rychle vracet ke stránkám, které jste už jednou navštívili. K tomu slouží obě krajní tlačítka "Back" a "Forward". Kliknutím na příslušné tlačítko se dostanete o jeden stupínek zpět nebo dopředu v dřívějším sledu vašeho prohlížení.
Už od samého začátku jsem si byl vědom, že má-li mít moje práce na tomto úkolu smysl, musí tyto WWW stránky splňovat několik podmínek. (1) Musí být převážně v angličtině. (2) Musí přinášet užitek všem členům CSEM. Jinými slovy, musí přinášet rychlé a hodnotné informace jak z činnosti CSEM tak s celé elektronové mikroskopie. (3) Musí zviditelnit CSEM a zvednout její postavení ve světě (nebo alespoň neublížit, pokud by se to nepodařilo). (4) Musí být jednoduché a poutavé zároveň, aby neodrazovaly zdlouhavou odezvou a umožňovaly rychlou orientaci. Pokud se někomu z vás zdá splnění těchto požadavků snadné, tak já jsem si to také myslel, ale teď si to už nemyslím. Pomineme-li spoustu práce s výrobou, přesněji řečeno s formátováním stránek, tak největším úskalím je správná volba obsahu informací. Já jsem si každopádně umínil, že na úvodní (tzv. domácí) stránce CSEM budou všechny odkazy kromě jediného (o kterém se ještě zmíním) směřovat k informacím týkajícím se výhradně činnosti CSEM. Dalo by se možná uvažovat ještě o jedné výjímce, o odkazu na stránku zahrnující české a slovenské laboratoře elektronové mikroskopie. To zvyšuje nároky na tvorbu, ale zároveň i hodnotu tohoto informačního systému, který se bude postupně rozrůstat. Je pravděpodobné, že jeho rozsah přeroste moje časové možnosti a tak moc a moc uvítám jakoukoliv spolupráci v této oblasti.
Ten jediný odkaz, který na WWW stránkách CSEM nesměřuje do činnosti CSEM jsem nazval "Microscopy Resources" a neobsahuje nic jiného, než spoustu užitečných odkazů na různé WWW stránky o elektronové mikroskopii a pro elektronovou mikroskopii na celém světě. Stránky s tímto obsahem buduji už asi půl roku při své vlastní domovské stránce (http://www.isibrno.cz/~petr) a tak jsem se rozhodl (abych nemusel dělat stejnou věc dvakrát), že "Microscopy Resources of CSEM" budou vznikat automatickým zrcadlením jádra mé stránky se zpožděním maximálně jednoho dne. Potřebné programy (UNIXovské scripty) jsou již odladěny a dobře slouží svému účelu, jak se sami můžete přesvědčit porovnáním obou zdrojů http://www.csem.isibrno.cz/microres.html a http://www.isibrno.cz/~petr/hypertxt/elmikro.html. Je velmi pravděpodobné, že mnozí z vás znají odkazy na další zajímavá místa s elektronovou mikroskopií, která nejsou zahrnuta v mém seznamu. Budu vděčný každému, kdo se se mnou o tuto informaci podělí.
Pro členy a příznivce CSEM jsou na WWW domácí stránce určeny především odkazy "Membership" a "Bulletin". Pod prvním z obou odkazů najdete stránku s informacemi týkajícími se členských výhod ale i povinností. Vřele doporučuji využívat na této stránce odkaz "Registration", který vám značně usnadní nejen první registraci (ta je zdarma!!), ale i oznamování všech změn týkajících se osobních údajů pro naši databázi. V případě změn ani nemusíte vyplňovat rubriky s přetrvávající platností. Pod odkazem "Bulletin" na domácí stránce zase najdete statut našeho časopisu a jeho jednotlivá čísla. Doufám, že se mi někdy podaří najít dost času na přeformátování i starších čísel Bulletinu. Moc bych uvítal pro tuto práci nějakého pomocníka, který ovládá HTML formát. Častější návštěvníci CSEM stránek si asi nejvíce oblíbí odkaz "What's New", kam budou vždy umísťovány odkazy na všechny novinky, ať už budou provedeny na kterékoliv stránce CSEM. Nejnovější odkaz bude vždy na prvním řádku, zatímco na posledním ten nejstarší, který se ještě dá považovat za novinku.
Jak už jsem jednou uvedl, struktura WWW stránek CSEM není (a ai ani nikdy nebude) konečná. Velice uvítám všechny připomínky (nejvíce chyby!!), které mi můžete psát přímo z prohlížené (připomínkované) stránky ve vašem WWW prohlížeči, prostřednictvím elektronické pošty.
Petr Schauer
V Brně 25. září 1996 petr@isibrno.cz
http://www.isibrno.cz/~petr
Tato cena byla institucionalizována prostřednictvím "Ernst Ruska Preis Förderverein" (ERPV), organizace původně vytvořené evropskými výrobci elektronových mikroskopů (Philips, Zeiss, Siemens). Když firma Siemens ukončila svoji výrobu elektronových mikroskopů, zaujala Německá společnost pro EM (DGE) její místo a doplnila tak zástupce firem Zeiss a Philips. Od roku 1980 byla cena udělena následujícím vědeckým pracovníkům: N.Unwin, R.Henderson, W.Baumeister, H.Kohl, M.van Heel, H.Lichte, J.Zach, I.Talmon a G.Knoll. Myšlenka založit cenu v rámci CESM byla zkombinována s ideou transformovat Cenu Ernsta Rusky do podoby skutečné Evropské ceny v souladu s původním záměrem. Po diskusích mezi DGE, ERPV a představiteli CESM máme to potěšení sdělit, že všechny strany se dohodly učinit Cenu Ernsta Rusky Evropskou cenou. Na EUREM 96 budou uděleny dvě ceny, jedna na poli materiálů a optiky a jedna v oblasti biologie. Následující dvě ceny budou uděleny na EUREM 2000. Pravidla pro Evropskou verzi Ceny Ernsta Rusky jsou následující:
(Přeloženo z CSEM Newsletter, november 1995)
(Dlouhou "výrobní lhůtou" Bulletinu jsme tedy pro tentokrát ztratili možnost navrhnout někoho hned do prvního kola cen. Myslím však, že byly uděleny dobře a že by žádný náš člen neměl šanci. Za čtyři roky to může být úplně jinak.) lf
Přítomni: Čiampor, Belej, Benada, Frank, Madea, Schauer
Omluveni: Janish, Kolařík, Slezák, Vávra
Poznámka: Vzhledem k tomu, že schůze se zúčastnilo jen 6 z 12 členů výboru CSEM, což nepředstavuje nadpoloviční většinu, byla přijata podpora jednání nepřítomným členem výboru V. Kolaříkem.
zapsal: Petr Schauer
Mena | príjmy | výdaje | zostatok | zostatok v Sk |
Sk | 196 852.02 | 125 556.65 | 71 295.37 | 71 295.37 |
USD | 10 715 | 13 447.45 | -2 732.45 | -80 853.20 |
DM | 2 200 | 105 | 2 095 | 43 136.05 |
Zostatok v prepočte na Sk | 33 578.22 |
Evropský kongres o elektronové mikroskopii se koná pravidelně každé 4 roky, vždy dva roky po světovém kongresu a shrnuje nejvýznamnější výsledky dosažené v elektronové mikroskopii. Nově byla do programu zařazena i světelná mikroskopie a i název kongresu byl pozměněn. Letos byl organizován Irskou mikroskopickou společností pod záštitou Výboru Evropských společností pro mikroskopii a Mezinárodní federací společností pro elektronovou mikroskopii. Konal se v atraktivním a příjemném prostředí universitního městečka University College Dublin, kde většina delegátů také bydlela a byl dostatek vrelkých poslucháren, prostor pro vývěsky i hala pro exhibice vystavovatelů.
Kongres zahájila irská prezidentka Mary Robinsonová, která ocenila snahu organizátorů umožnit účast zejména doktorandům, postdoktorandům a pracovníkům ze střední a východní Evropy a pozvat mimořádně velký počet vystavovatelů (expozice se zúčastnilo 51 firem z oboru přístrojové techniky). Jim také vděčí účastníci za relativně nízké konferenční poplatky.
Po zahájení byly uděleny dvě ceny Nadace Ernsta Rusky, které získali O. Saxton (University of Cambridge) za rekonstrukci obrazu s vysokým rozlišením pomocí skládání několika obrazů s vychýleným svazkem, což umožní z několika nedokonalých obrazů složit obraz dokonalý, a v biologii D. Chretien (EMBL Heidelberg) za kryoelektronovou mikroskopii mikrotubulů.
Program kongresu byl tradičně rozdělen do tří hlavních oblastí : přístrojové techniky, aplikací v materiálovém výzkumu a aplikací v biologickém výzkumu. Jednotlivé části byly dále děleny na 15 - 18 symposií, což ukazuje na rozsáhlost problematiky. Každé sympozium mělo část ústních prezentací a posterů. Současně probíhala tři ústní sympozia, ke každému byly postery a pro každou oblast navíc společné, celkem jich bylo přes 700 a byly vystaveny po celou dobu kongresu. Dále na kongresu bylo 13 přednášek a praktických cvičení vystavovatelů.
V oblasti přístrojové techniky byla třetina příspěvků věnována scanovací mikroskopii a to jak aplikacím, tak zdokonalení přístrojů, dvě sekce byly věnovány světelné mikroskopii, jedna analýze pomocí atomové sondy a dvě sekce analytické elektronové mikroskopii. Na rozdíl od předchozího světového kongresu v Paříži byla jediná sekce věnována novým konceptům v elektronové mikroskopii, což ukazuje, že vývoj elektronové optiky je již vpodstatě ukončen. Neobjevila se žádná nová snaha o zvýšení rozlišovací schopnosti pod 1 Å, jak o tom byla rozsáhlá diskuse v Paříži. Zřejmě jsou tyto projekty příliš nákladné. Z diskusí se zástupci jednotlivých firem rovněž vyplynulo, že minimálně v evropském měřítku se setkávají s nedostatkem finančních prostředků u potenciálních zákazníků.
V oblasti materiálového výzkumu byla sympozia rozdělena jednak podle typu zkoumaných materiálů (polovodiče, kovy a slitiny, keramiky a kompozity, supravodiče, katalyzátory, nanostruktury a magnetické materiály), jednak podle použitých technik (koherentní a kvantitativní elektronová mikroskopie, elektronová krystalografie, konvergentní elektronová difrakce - CBED a LACBED, mikroskopie in-situ a příprava preparátů). Na rozdíl od dřívějších kongresů není již zvláštní sekce věnována elektronové mikroskopii s vysokým rozlišením, která je považována za víceméně běžnou techniku a uplatňuje se u vysokého počtu prací. Zvláštní a velmi významně zastoupená sekce byla věnována studiu povrchů a rozhraní. Metoda konvergentní difrakce doznala značného rozšíření a kromě určování orientací a mřížkových struktur se používá i na takové úkoly jako je určování Burgersových vektorů dislokací. Současně bylo však ukázáno, že má často i významná omezení. Mnoho prací potvrdilo skutečnost, že současná velmi vyspělá přístrojová technika (CCD kamery, imaging plate, energiově filtrované obrazy, jemná struktura energiových ztrát) poskytuje tolik informací (O. Saxton: "any needle can be found in any haystack"), že dosavadní teorie kontrastu a zobrazení nejsou schopny je věrohodně vzhodnotit. Byly učiněny první pokusy jak teorie zdokonalit. Často se však naráží na problém, že příslušné výpočty jsou zatím zdlouhavé. V současné době se zdá, že rozlišení přístrojů je větší než "rozlišení teorie". Řada příspěvků byla velice specializovaných a patřila by spíše na jiná monotematická sympozia.
Kongresu se zúčastnilo 1400 pracovníků z 35 zemí a přesto, že byl evropský, řada účastníků byla mimoevropských (130), zejména početná byla americká a japonská skupina. Jedniým záporem kongresu bylo vydání Proceedingů. Pro účastníky byly zdarma na CD discích, bohužel v nepříliš podařeném vydání. Knižní výtisk je možné objednat.
Irsko je malá a relativně chudá země. Možná právě proto byl kongres uspořádán bez zbytečné okázalosti, ale maximálně účelně s minimálními náklady tak, aby byl dostupný co největšímu počtu účastníků i z méně bohatých zemí. Z rozhodnutí Výboru Evropských společností pro mikroskopii se příští kongres v roce 2000 bude konat v Brně.
Antonín Gemperle, Juliana Gemperlová, Tomáš Vystavěl
(Autoři laskavě Bulletinu poskytli text příspěvku připraveného pro Čes. čas. fyz.)
Standardní kontaktní údaje:
"A" -Royal Microscopical Society, 37/38 St. Clemens, Oxford OX4 1AJ, UK, tel. +44-1865-248768, fax +44-1865-791237, email rms@vax.ox.ac.uk.
"B" -The Institute of Physics, 47 Belgrave Square, London SW1X 8QX, UK, tel. +44-171-2356111, fax +44-171-8231051.
"C" -MSA Business Office, PO Box MSA, Woods Hole, MA 02543, USA, tel. +1 508 5407639, fax +1 508 5409053.
"D" -Philips Electron Optics, Bldg. AAE, PO Box 218, 5600 MD Eindhoven, The Netherlands, tel. +31 40 766234/766429, fax +31 40 766102.
"E" -The Secretary, Vacuum Training Centre, Edwards High Vacuum Intl., Manor Royal, Crawley, West Sussex RH10 2LW, UK, tel. +44 1293 528844/3362, fax +44 1293 615464.
"F" -CNRS Formation, 1 place Aristide Briand, 92195 Meudon cedex, Francie, tel. +33 1 45075880, fax +33 1 45075684.
"G" -Dr Om Johari, SMI, PO Box 66507, AMF OHare, Chicago, IL 60666, USA, tel. +1 708 5296677, fax +1 708 980 6698.
"H" -EMAS Secretariat, University of Antwerp, Universiteitsplein 1, B-2610 Antwerp-Wilrijk, Belgium, fax +32 3 8202376, email vantdack@uia.ua.ac.be.
lf
This page was prepared by Petr Schauer, ISI ASCR, Brno, Czech Republic |
![]() |